Ovih dana, u potrazi za inspiracijom u sferi IT i obrazovanja našla sam se na Enter konferenciji koja želi da pruži nove perspektive na različite tech teme kroz predstavljanje uspešnih žena iz industrije, ali i akademske zajednice. Ovogodišnje, prvo izdanje ENTER konferencije pokrenula je organizacija Spacevent u saradnji sa ACM međunarodnom mrežom. Bila sam okružena neverovatnom radnom energijom i sjajnom organizacijom koju na žalost ne srećem na mestima na kojima se govori o obrazovanju a u domaćem aranžmanu. To ističem, jer gore pomenute Nove tehnologije su medjunarodni projekat. Nisam sigurna da sam našla to što tražim limitirana svojim malim znanjima IT, a da studiram ETF , malo je kasno a i nisam dovoljno pametna (IQ 137). Ne šalim se i nema metafore. Mislim da sam bila okružena najlepšim i najpametnijim ženama Srbije u životu, a samo me takve žene i interesuju. Ono što me je oborilo sa nogu je činjenica koju sam čula i sa IT bine a sa više mesta, je da ni u svetu IT ne postoji ravnopravnost medju polovima koja se u ovom slučaju manifestuje i kako je rečeno, 300 evra manjom platom u startu izmedju žena i muškaraca. Pre neki dan, komentarišem na poslu kako su me devojke zvale da i ja održim predavanje, pominjući ovaj podatak, a jedan kolega kiselo primeti. Održi ti njima predavanje kako se preživljava sa platom od 300 evra u Srbiji. Dok ovo pišem, AV sa ekrana obećava povećanje minimalne cene rada. Danas je 1. maj, a Levi samit Srbije je danas koristeći jezik rodne ravnopravnosti pozvao na protest sve radnice i radnike, penzionerke i penzionere, seljaštvo, nezaposlene, studentkinje i studente, sve koji su postradali i osiromašili tokom tranzicije . Za radna prava žena i socijalnu pravdu.
foto Levi samit Srbije, 8. mart 2017. Bgd izvor facebook
A umesto zaključka… Svaka devojka može da bude glamurozna“, govorila je. „Treba samo da stoji mirno i izgleda glupo!“ Hedi Lamar bila je sve samo ne glupa. Ispod fantastične magnetne spoljašnjosti krio se i genijalni pronalazač, devojka koja je rušila sve predrasude o lepim ženama. Naime, u američkom zavodu za patente pod brojem 2.229.387 stoji i ime Hedi Lamar. Patent pod nazivom „sistem za tajnu komunikaciju“, koji je razvila 1942. zajedno sa avangardnim kompozitorom Džordžom Antejlom, dok je bila na vrhuncu glumačke karijere, bio je u osnovi predlog za nov način vođena radio upravljivih torpeda koji bi bio nemoguć za ometanje. Takva zamisao nije bila novost, ali njen koncept „frequency hopping spread spectruma“ jeste. Sama mašina predviđala je upotrebu sitnih papirnih rolni, sličnih onima na klaviru, koje bi sinhronizovale brzu promenu frekvencija između odašiljača i risivera, a čak je sugerisala upotrebu tačno 88 slučajnih frekvencija – što je broj klavirskih dirki. Međutim, kako vojska u početku nije smatrala da bi se sam uređaj mogao na praktičan način staviti u torpeda, patent je ostavljen da skuplja prašinu sve do 1962. Tada su ga Amerikanci tokom blokade Kube u prerađenoj verziji montirali na svoje brodove kao sistem za tajnu komunikaciju, a mnogo godina kasnije poslužio je i kao osnova za jedan vid moderne mobilne telefonske mreže. Zbog zasluge na izradi patenta, kao i zbog svog doprinosa nauci, fondacija Electronic Frontier nagradila ju je 1997, ali Hedi je oduvek bila skromna. „Nažalost, nikada nisam bila mudra. Zdravlje sam uzimala zdravo za gotovo. Ljubav sam zahtevala, možda previše i prečesto. A što se tiče novca, njegovu vrednost shvatila sam tek nakon što sam ostala bez njega.“
Omaž Hedi Lamar inspirisan predavanjem Lepota uma Ivanke Milenković, Enter konferencija.
1 маја, 2017 at 9:27 PM
Ma, ja tebi čestitam. Velikim slovima.
Свиђа ми сеLiked by 1 person
2 маја, 2017 at 12:09 AM
?
Свиђа ми сеСвиђа ми се
2 маја, 2017 at 10:44 PM
vidim da si ukapirala vec
Свиђа ми сеLiked by 1 person
2 маја, 2017 at 11:37 PM
kako je Ivan Lalic dobar pesnik. imala sam priliku da ga upoznam. osim Miodraga Pavlovica, i mozda Danilova, ali samo mozda, ostao mi je u najlepsoj uspomni kao blag i mek covek, mada je to poznanstvo bilo vrlo povrsno
https://stokinblog.wordpress.com/2017/05/02/%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD-%D0%B2-%D0%BB%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%9B-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE-%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%B5/
Свиђа ми сеСвиђа ми се
1 маја, 2017 at 9:30 PM
Aleksandra, ti ideš 300 na sat tako da te do pola pratim, a od pola mi pobegneš…
Mislim, svaka čast Tebi, ali malo pričaj srpski da te razumem. Probao sam i ono: „Brza mreža brzu stiže, stizaće još brže mreže“ – al mi ne ide.
Pozdrav! 🙂
Свиђа ми сеСвиђа ми се
2 маја, 2017 at 12:08 AM
ok. pozdrav i Tebi
Свиђа ми сеСвиђа ми се
2 маја, 2017 at 1:05 AM
Srećom, postoje samo četiri strane sveta. U protivnom, teško da bi popile kafu 🙂
Свиђа ми сеLiked by 1 person
2 маја, 2017 at 4:14 AM
nije tako. uvek sam tu za one do kojih mi je stalo
Свиђа ми сеСвиђа ми се
2 маја, 2017 at 8:09 AM
Ne moraš studirati ETF da bi bila pronalazač. Vidi Hedi, prelijepa glumica, a patentirala nešto fenomenalno. 😆
Свиђа ми сеLiked by 2 people
2 маја, 2017 at 8:46 AM
ma kad sam bila na Novim teh. predlozeno mi je nesto sto ja nisam mogla da ispunim. nije lako rekonstruisati mozak koji ceo zivot radi u sistemu…prvo novinarskom, posle profesorskom da pocne da misli konstruktivno a ne reproduktivno. tako nekako. 🙂 pokusavam da se pomerim, ali…
Свиђа ми сеLiked by 1 person
2 маја, 2017 at 8:49 AM
Ma, jasno je meni to odlično. Mozgovi se još sa 14-15 podešavaju na režim prirodne/tehničke/društvene nauke. Do 20te to se već dobro iskristališe i kasnije je već teško prebacivati se. Meni se pak sviđa kod tebe što se nisi zatvorila u svijet svoje struke već daješ prostora da se malo upoznaš i sa drugim oblastima. Samo tako nastavi! Pozdrav 💋
Свиђа ми сеLiked by 1 person
2 маја, 2017 at 8:57 AM
tako je. ja sam negde u sesnaestoj prestala da kapiram matematiku. moja muska porodica je okrenuta gradjevini i htela sam da studiram arhitekturu. posto sam bila lenja…a knjizevnost drzim u malom dzepu i stvarno pisem levom rukom, isla sam linijom manjeg otpora. meni za ovaj tekst trebalo…ma.. petnaest minuta. ipak postoji krajnje privatan razlog za moje interesovanje. moj sin. on je maturant na IT i ne zna kom carstvu da se privoli. umetnost ili tehnika i da necu, moram zbog njega. nije lako ali je divno biti jedini roditelj. moj muz, njegov otac je bio masinac , (kada je o genetici rec), ali je odavno umro.
Свиђа ми сеLiked by 1 person
2 маја, 2017 at 9:59 AM
Sva čast, Aleksandra. Sve riječi su suvišne!!!
Свиђа ми сеLiked by 1 person
3 маја, 2017 at 11:45 AM
Ma bravo!
Свиђа ми сеLiked by 1 person
3 маја, 2017 at 1:47 PM
hvala. hvala. hvala
Свиђа ми сеСвиђа ми се